Evergrande kurucusu varlıklarını yurt dışına mı kaçırdı?

Ciddi bir likidite ve borç sorunu yaşayan Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hui Ka Yan, varlıkları ülke dışına aktardığı şüphesiyle soruşturmaya uğradı.

ABD’li finans gazeteci Wall Street Journal’da yer alan habere göre, kaynaklar Evergrande Group’un milyarder kurucusu Hui Ka Yan’ın varlıklarını denizaşırı ülkelere transfer etmeye çalışıp çalışmadığını araştırdığını söyledi.

KRİZ KARMAŞIKLAŞTI

Evergrande, bir süredir yurt dışındaki borçlarını yeniden yapılandırmak için alacaklıların onayını almaya çalışıyordu. Süreç, şirketin geçen hafta Çin’deki ana birimine yönelik soruşturma başlatıldığını açıklamasıyla daha karmaşık hâle geldi.

Cuma günü şirket yönetim kurulu başkanının polis tarafından göz hapsine alındığının açıklanmasıyla şirketin hisselerinde işlemler geçici olarak durdurulmuştu.

BORÇ KRİZİ BÜYÜYOR

Reuters’da geçen hafta yer alan haberde, ülke dışındaki alacaklılardan oluşan bir grubun, şirketin Ekim sonuna kadar yeni borç yapılandırma planı sunmaması hâlinde tasfiye edilmesine yönelik sunulan bir mahkeme dilekçesine katılmayı planladıkları belirtilmişti.

Neredeyse Finlandiya’nın gayrisafi yurt içi hasılasına (GSYH) denk gelen 300 milyar dolardan fazla borcu olan Evergrande, Çin ekonomisinin yaklaşık çeyreğini oluşturan gayrimenkul sektöründeki borç krizinin timsali haline geldi. (REUTERS, SÖZCÜ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x