Microsoft yeni bir grafik kartı mı geliştiriyor?

Bu yenilik, oyunların görsel kalitesini artırırken donanımın üzerine ek yük getirmeden, daha akıcı ve yüksek çözünürlüklü bir oyun deneyimi vadediyor. Geliştiriciler artık Microsoft’un DirectSR adını verdiği bu platform sayesinde, Nvidia’nın DLSS, AMD’nin FidelityFX Super Resolution (FSR) ve Intel’in XeSS gibi farklı süper çözünürlük tekniklerini tek bir arayüz üzerinden kolayca entegre edebilecek. Bu yenilik, oyun dünyasında grafik kalitesi ve performans arasında yeni bir denge kurmayı amaçlıyor.

Microsoft, PC oyunlarında süper çözünürlük kodlamasını basitleştirmek için yeni bir API geliştirdi. Şirketin Nvidia, AMD ve Intel ile birlikte geliştirdiği DirectSR, geliştiricilere Windows oyunlarında grafiksel yükseltmeyi kolaylaştıracak bir yol sunuyor. Bu teknoloji, oyunların görsel kalitesini artırırken grafik kartı üzerindeki yükü minimumda tutuyor. İçeriden daha düşük çözünürlükte çalıştırılan oyunlar, makine öğrenimi ve diğer yöntemlerle ekranınızda görünen çözünürlüğü yükseltiyor. Sonuç olarak, GPU üzerindeki ekstra talep minimum düzeyde tutulurken daha keskin grafikler elde ediliyor.

Microsoft yeni bir grafik kartı mı geliştiriyor?

Microsoft’un DirectSR API’si, “ortak bir giriş ve çıkış seti” aracılığıyla “çok satıcılı” süper çözünürlüğe kapı aralıyor. Tek bir kod yolu, şirketlerin süper çözünürlüğe dair üç ayrı yaklaşımı üzerinden çeşitli çözümler sunacak. Nvidia’nın AI destekli DLSS’i şu anda en iyi performansı sunarken, yalnızca Nvidia grafik kartları ile çalışıyor. AMD’nin FidelityFX’i, kendi donanımının yanı sıra rakip donanımlarda da çalışabilen daha esnek bir çözüm sunarken, Intel’in XeSS’i Intel donanımı için AI destekli yükseltme sunuyor ve sınırlı da olsa Intel dışı GPU’lar için destek sağlıyor.

Bu ayın başlarında, bir X (Twitter) kullanıcısı olan @PhantomofEarth, Windows Insider önizleme sürümünde (24H2) bir “Otomatik süper çözünürlük” ayarı fark etti. Bu ayar, desteklenen oyunların daha pürüzsüz oynanmasını ve geliştirilmiş detaylarla sunulmasını sağlayacak bir seçenek sunuyor. İlk tahminlere göre Microsoft’tan bir rakip süper çözünürlük özelliği olabileceği düşünülen bu özellik, şimdi görünüşe göre DirectSR API’nin tüketiciye yönelik versiyonu olabilir.

Microsoft, DirectSR’ın geliştiriciler için “yakında” DirectX 12’nin bir parçası olan Agility SDK’nın kamu önizleme sürümünde sunulacağını söylüyor. Eğer bir PC oyunu geliştiricisiyseniz, şirket yeni API hakkında daha fazla detayı Mart ayının 21’inde GDC’de gerçekleştireceği DirectX Durum Raporu’nda paylaşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x